Hisarcık Esire Termal Kaplıcaları


Emet ilçesinin güney batısında bulunan Eğrigöz dağındaki tarihi Eğrigöz kalesinde, tarihte Kazıklı Voyvoda olarak bilinen Macar imparatorunun hapsedildiği bilinmektedir. Efsaneye göre tarihi Eğrigöz Kalesinde hapsedilen esirlerin bulunduğu ortamın çok kötü olması nedeniyle esirlerde genellikle cüzzam hastalığı görülmektedir. O tarihte tedavisi mümkün olmayan cüzzam hastalığına yakalanan bir esir, kurtuluşun ancak ölümle olabileceğini düşünerek, kalenin yakınından geçen ve aynı zamanda sıcak suyun da karıştığı Kocaçay denilen nehre atlayarak ölmek ister. Fakat esir ölmez. Nehrin akış istikametine ters olarak yüzerek kaçmaya çalışırken, suyun giderek ısındığını fark eder. Gecenin karanlığından da yararlanarak bu suda gecelemeye karar verir. Hasta ve bitkin düşen esir, sıcak suların çıktığı yerde kalır. Bir süre sonra hastalığının iyileştiğini fark eder. Bunun üzerine kaçmaktan vazgeçip tekrar kaleye geri döner ve başından geçenleri kale komutanına anlatarak diğer esirlerin de bu sıcak sudan şifa bulmasını sağlar. O günden sonra buraya “esir hamamı” denilmiş fakat bu isim zamanla değişikliğe uğrayarak günümüze ESİRE olarak intikal etmiştir. Halen de sıcak suların bulunduğu bu yere “esire kaplıcaları” denilmektedir.

Hisarcik Termal Kaplıcaları açık havuzların yanı sıra belediyeye ait ve özel şahısın işlettiği 10-15 civarında apart oda var. Ancak bölge dışarıya fazla açılmadığı için tam olarak otel konseptinde değil.

Suyun çıktığı havuzda sıcaklık 51 C civarında. Bu havuzda zaman zaman karşıdan karşıya geçme iddialaşmaları olabilmektedir. Yanınızda yumurta götürüp, bu havuz içerisinde pişirebilirsiniz. Yerel halktan bazıları bu havuza ayaklarını sokmaktadır, fazla bir tecrübeniz yoksa denemenizi tavsiye etmiyoruz.

En görkemli havuz “Dudun dibi” olarak bilinen, kaya dan oymalı boyu 2 metre olan havudur. Bu havuzun kenarında duş almak için gene kayadan oyma ayrı bir bölüm bulunur. havuza zaman zaman atlayanlar da vardır, ancak giriş kısmı dar olduğu için denemeyin. Diğer tarihi havuz ise bölgede “uyuz hamamı” olarak bilinen küçük, taşlar arasında tabanı kum olan ufak havuzdur. bu havuzlar gün içerisinde erkek ve bayanlara ayrı ayrı hizmet vermektedirler.

Kütahya’nın Hisarcık ilçesine 5 km, gediz ilçesine 30 km. mesafededir. Dağlık bir alan olduğu için ulaşımı virajlı yollarla sağlanmaktadır. Kaplıcaların bulunduğu bölgeye toplu ulaşım yoktur, ilçelere ise belirli saatlerde kütahya, ankara ve istanbul’dan otobüs seferleri yapılmaktadır. Toplu ulaşım ile gidecekseniz öncesinde otobüs sefer saatlerini araştırmalısınız.

Bu bölgeye gittiğinizde Hisarcık ilçesinde fırın kebabını deneyebilirsiniz. Yanınızda havuzlar için şort, havlu ve sabun getirmeyi unutmayın. Havzundan çıktıktan sonra havuzların bulunduğu bölgede piknik yapabilir, en azından karpuz yiyebilirsiniz.

Hisarcik esire termal tesislerine 0274 491 22 00 nolu telefon ile rezervasyon yaptırabilirsiniz.

İyi eğlenceler.

Twitter Facebook Google+ Stumbleupon LinkedIn

Yorumunu yaz

Gönder