Rahmi Koç’un antika araç ve deniz tutkusunun eseridir. Birbirinden güzel antika otomobiller, birbirinden güzel maket gemiler, uzun yıllar deniz kuvvetlerine hizmet vermiş TCG Uluçalireis denizaltısı, onlarca lokomatif, gerek sivil havacılık gerek Türk Hava Kuvvetlerini yükünü çekmiş uçaklar, onlarca motosiklet ve bisikleti barındıran Rahmi Mustafa Koç Müzesi, Türkiye'de sanayi, ulaşım, endüstri ve iletişim tarihine adanmış en önemli müzedir.

Müze genel olarak 4 bölümden oluşuyor. ilk bölümde Rahmi Koç’un koloksiyonundan derlenen birbirinden değerli antika araçlar bulunuyor. İki ayrı odada sergilenen bu araçlardan ön taraftakiler genel olarak daha yeni araçlar; cadillac tarzı araçlar ve tofaş ürünleri. Bu bölümde daha çok çocukların ilgisini çeken, Cem Yılmaz’ın oynayıp, yönettiği Opet reklamlarından tanıdığımız GİTT (Güzel İnsan Taşıma Taşıtı) da bulunuyor. Müzede sergilenen yüzlerce araç içerisinde çoğu parçası Türkiyede üretilen belki de tek ürün olan, Cumhuriyet tarihinin üretime geçmiş tek yerli aracı “Anadol”un bazı modellerine de ev sahipliği yapıyor. Benim için bunlardan en dikkat çekici olanı sadece 179 adet üretilen, varlığını müzede görünce öğrendiğim spor modeldeki “Anadol STC-16” , ayrıca anadol’un prototipleri de sergileniyor.
Arka tarafta bulunan odada ise daha eski model araçlar yeralıyor. Bu odadaki en değerli araç, at arabasına çok benzeyen dizel motora sahip muhtemelen ingilizlerin ürettiği araç olmalı. Bu araç sharlock holmes filmlerinden tanıyacaksınız :)
Bu odanın üst katında Abdulmecit’in de kullandığı at arabaları bulunuyor.  At arabaları, antika bebek arabaları, eski dönemlerde kullanılan bisikletler ve motosiklet tutkunlarının çok seveceği, içinde iki tane harley devitson’un da bulunduğu motosiklet bölümü bulunuyor. Motosikletlerin bulunduğu bölümün duvar kenarlarında birbirinden farklı yüzlerce motosiklet maketi bulunuyor.
Müzenin bahçesinde ise en eskisi 1943 yılında akdeniz sahiline düşen, amerikan bombardıman uçağı olan onlarca uçak, onlarca lokomotif bulunuyor. Ayrıca dar demiryolu kullanan antika bir lokomotif ile (metrobüs durağına yakın olan durak) halıcıoğlu ile hasköy arasında her saat başı seferler düzenlenmekte.

1944 yılında Amerikan Deniz Kuvvetlerine katılan denizaltına 40’ar dakika aralıklar ile rehber eşliğinde turlar düzenleniyor. Bu tura katılarak denizaltı’nda yaşamanın zorluklarını ve 70 sene önce imal edilen teknolojiyi görebilirsiniz. Bu tura katılmayı beklerken, hemen yanında bulunan Fenerbahçe vapurunda çay içebilir, içinde bulunan yüzlerce oyuncağı ve onlarca çizgi film kahramanlarına ait maketleri görebilirsiniz.
Müzenin ana yerleşkesinin karşısında, gene koç müzesine ait (aynı bilet ile giriş yapılıyor) içerisinde Rahmi Koç’un hobisi olan denizlerde kullanılmış onlarca gemi hatırası, yüzlerce gemi maketini ve gemilerin nasıl çalıştıklarını gösteren motor parçalarıı görebilirsiniz. Maket meraklısı değilseniz, yüzlerce gemi maketi izledikten sonra içinizde maket yapma isteği uyanacaktır, halihazırda maket meraklısı iseniz sizin için bu bölüm cennet gibi olacaktır.

Koç Müzesine nasıl gidebilirim?
Metrobüs ile halıcıoğlu durağından indikten sonra, eminönü istikametine 10 dakika yürüdükten sonra ulaşabilirsiniz.

Müzeye giriş ücretli mi?
Evet, müzeye giriş ücretli.  Öğrenciler için; müze 6 TL, denizaltı 5 TL, yetişkinler için ise Müze 12,5 TL , denizaltı 7 TL. Ayrıca nostaljik tren tüm katılımcılara ücretsiz olarak hizmet veriyor.

İyi eğlenceler.

Twitter Facebook Google+ Stumbleupon LinkedIn

Yorumunu yaz

Gönder