Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve “Belleros’u Yiyen” anlamına gelen Bellerophontesadını alır. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, Argos kralına sığınır. Kendisine sığınan bu genci öldürmeyi kendine yakıştıramayan Argos Kralı onu Likya Kralın'a gönderir.

Likya Kralı acınacak haldeki bu genci öldürmek istemez ve onu Olympos dağında yaşayan arslan başlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağızdan alevler saçan canavar Chimera ile dövüşmeye gönderir. Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile dövüşmeye gider. Chimera saldırdığında Pegassos havalanır ve Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi kat dibine gömer. Fakat Chimera yerin 7 kat altından alevler saçmaya devam eder, ve kayaların arasından fışkıran alevler Chimera'nın yerin yedi kat dibinden fışkıran alevleridir..  Homeros metinlerinde Tahtalı Dağı'ndaki Yanartaş efsanesi bu şekilde anlatılıyor.

Çıralı' ya 3 km mesafede ormanın içerisinden, yaklaşık 500 metre patika yoldan çıkılarak ulaşılabiliyor. Olimpos'tan gece 9 da pansiyonların ayarladıkları araçlar ile, kemer tarafında iseniz kalkan turlar ile ulaşabilirsiniz.

Ateş en iyi karanlıkta gözüktüğü için mutlaka gece gitmelisiniz. Ayrıca gök yüzündeki milyonlarca yıldızı da görme fırsatını yakalamış olursunuz. Çıkılan patika yolda ışıklandırma olmadığı için el feneri veya cep telefonu ışıkları ile çıkabilirsiniz. Yol boyunca ışıklandırmadan şikayet etseniz de, tepeye ulaştığınızda ışığın olmadığına mutlu olacaksınız :)

Ayrıca Yanartaş'a çıkarken içeceklerinizi ve çerezlerinizi almayı unutmayın. Yukarıda su bile satın alabileceğiniz bir yer yok. Ateşin başında şarkılar söylerseniz daha da eğlenceli olacaktır.

İyi eğlenceler.

Twitter Facebook Google+ Stumbleupon LinkedIn

Yorumunu yaz

Gönder