Mekandan bahsetmeden önce Olimpos'tan biraz bahsetmeliyiz. Tam olarak doğa ile tarihin iç içe olduğu bir yer olimpos. Denizin berraklığının ve ormanın yeşilinin mükemmel tonlarında, portakal ağaçlarının arasında onlarca ağaç evden oluşan pansiyonlar bulunuyor. Bu güzel vadide betondan bina yapmak yasak olduğu için, pansiyonların hepsi bungolov tarzında ve her pansiyonun bahçe kısmında yörük çardakları bulunuyor. Az sayıda market, gözleme yerleri ve hemen hemen her pansiyonda bar bulunuyor.

5 seneden beri her 19 Mayıs'ta arkadaşlarımızla birlikte konaklamayı bizce olimpos'un en iyi pansiyonu olan Orange'da yapıyoruz. Ne güzel ki her sene kalitesini korumaya devam ediyor, umarım korumaya da devam eder.

Yarım pansiyon olarak hizmet veren Orange'ın akşam yemekleri yerel malzemelerden hazırlandığı için olsa gerek lezzetli oluyor. Her akşam farklı yemekler çıksa da, tavuk, balık ve et yemeği sıralaması oluyor genellikle. Sabahları kahvaltı açık büfe şeklinde, omlet ile birlikte servis ediliyor.

Hostel şeklinde , çift kişilik ve tek kişilik odaları ahşap olarak (bungolow) mevcut. Son baharda ve nisan önceki aylarda geceleri soğuk olabiliyor, ama odalarda klima olduğu için idare edebiliyorsunuz. Pansiyon denize 200 metre uzaklıkta, ve denize giriş alanı tarihi olimpos kalıntılarının arasında olduğu için ücretli olarak girilebiliyor. Müze kart ile yılda bir defa ücretsiz girebiliyorsunuz, ama girişten haftalık, veya günlük kart alabiliyorsunuz.

Olimpos'a nasıl ulaşabilirim?

Olimposa ulaşım için antalya otogarından kalkan Kumluca dolmuşları ile olimpos kavşağına gelebilirsiniz. Havalimanından geliyorsanız bu dolmuşlara havalimanından kalkan havaş'a ait araçlar ile Migros'un önünden binebilirsiniz. Olimpos kavşağından 15 dakikada bir kalkan olimpos dolmuşları ile olimpos'a inebilirsiniz. Toplu ulaşım gece olmadığı için, Olimpos orange pansiyonunu telefonla arayarak, ücretli araç isteyebilirsiniz.

Olimpos'ta ne yapılır?

  • Profesyonel tırmanış yapıyorsanız; Pansiyonların karşısında olan kayalıklarda kaya tırmanışı yapabilirsiniz.
  • Olimpos'tan her akşam saat 10 civarında kalkan turlar ile Çıralı'da bulunan Yanartaş ( Chimera) 'a gidebilirsiniz.
  • Olimpos'tan her gün sabah 10'da kalkan araçlar ile Adrasan'a geçip, günü birlik yat turuna katılıp, Olimpos ve Adrasan çevresindeki koyları ziyaret edebilirsiniz.
  • Kendi aracınız ile gelmediyseniz ulaşım biraz zor olabilir ama teleferik ile Olimpos dağına çıkıp mükemmel manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.
  • Likya döneminden kalan Olimpos Antik Kentinin kalıntıları arasında dolaşabilirsiniz.
  • Bazı akşamlar, Kemer'deki gece kulüplerine giden otobüs seferleri de yapılmaktadır.
  • Ayrıca mutlaka kavun içerisinde servis edilen dondurma ve gözlemesini yemelisiniz.

Olimpos Orange Pansiyon'a rezervasyon yapmak için tıklayınız..
Twitter Facebook Google+ Stumbleupon LinkedIn

Yorumunu yaz

Gönder