Amsterdam'ın olmazsa olmazlarından biri de Kanal Turu, zaten Amsterdam kanallar ve köprüler şehri olarak ün salmış bir şehir.

Kanal turları hakkında bilgi vermeden önce biraz Amsterdam'ın kanallarından bahsedeyim; Hepimizin zannettiği gibi Amsterdam Kanalları doğal olarak oluşmuş yapılar değilmiş, 17. yüzyıl civarında bataklıkları kurutmak için su bentleri inşa etmişler, aralarında kalan bölümlerine ise ahşap sütunlar üzerine ahşap binalar inşa etmişler. Binaların çoğunun sağlı sollu yamuk durmasının nedeni de bu, bataklık üzerine kurulmuş olmaları. Amsterdam'daki kanalların boyu 100 kilometre civarında, köprü sayısı ise 1500 ü geçiyor, bundan dolayı kuzeyin Venedik'i lakabını almış. Tüm bu evler ve kanallar olağanüstü güzelliklerinden dolayı UNESCO tarafından dünya mirasına eklenmiş.

Yerleşim sıkıntısından dolayı 50 ve 60 lı yıllarda kanal içerisine tekne evler inşa etmişler. Sayıları arttırılamadığı ve kısıtlı sayıda oldukları için günlük olarak kiralananların fiyatları çok yüksek ve neredeyse bulmak imkansız.

Kanal turu tekneleri istasyonun hemen karşısındaki kanaldan her yarım saatte bir hareket ediyorlar. Eğer yoğunluk varsa doldukça hareket edenler de olabiliyor. Tur boyunca teknelerde rehber bilgilendirme yapıyor, bazı teknelerde ise Türkçe veya başka yabancı dillerde de sesli bilgilendirme mevcut, İngilizce haricindeki farklı bir dilde dinlemek istiyorsanız bilet almadan önce sormalısınız.

Tur fiyatları dönemine göre 15-20 Euro arasında değişiyor, ama benim tavsiyem hollandpass veya iamsterdam kart almanız. Böylece çok daha uygun fiyata, diğer müzeler ile birlikte temin edebilirsiniz.

Hollandpass linkten satın alabilir, amsterdam'a ulaştığınızda ise tren istasyonundan, havalimanından veya Amsterdam'ın çeşitli yerlerinde bulunan pick-up noktalarından biletlerinizi alabilirsiniz.

İyi eğlenceler.

Twitter Facebook Google+ Stumbleupon LinkedIn

Yorumunu yaz

Gönder