Nemrut’ta Güneşin Doğuşu


1950’li yıllarda ara güler'in çektiği fotoğraflarla dünyaya tanıtılan daha sonra 1987'de UNESCO tarafından Dünya mirası alanı ilan edilmiştir ve dünyanın sekiz harikasından biridir. Ara Güler’in gözünden Türkiye’nin gezilip, görülecek en güzel yerlerindendir. 2004 yılında Turizm oscarı olarak değerlendirilen “Altın Elma” yı almıştır.

Güneşin doğuşu ve batışını tanrı heykelleri karşılarken, etraftaki dağların turuncu ve sarı kadife ile kaplı olduğunu, Atatürk barajının masmavi halı gibi ayaklarınıın altına serildiğini göreceksiniz.

“Doğum günüm her ay ve yıl kutlanıp bayram günü olacak, bugünlerde başrahip, tanrılar ve benim için kendisine benim ve kanunun cömertçe verdiği pers kılığına bürünerek hepimizin üzerine altın çelenkler koyacak. her birimiz için bol bol kokular yakacak ve gereğince kurbanlar kesecek ve şaraplarla donatacak. buraya toplanan milletim bol bol yiyip bayram edecek...” Sözlerininin sahibi olan Komegene Kralı I. Antiochos için yapılan anıt mezar üzerinde kırma ve çakıl taşları yığılarak bir tümülüs oluşturulmuş ve tümülüsün etrafındaki teraslar üzerine ateş sunağı ve Greko-Pers üslubunda dev heykel ve kabartma steller yapılmıştır.

Dağa çıkarken yanınızda battaniye, fener, su ve güneşin doğuşunu beklerken içeceğiniz şarabın mantarını açmak için isviçre çakınızı almayı unutmayın.

Twitter Facebook Google+ Stumbleupon LinkedIn

Yorumunu yaz

Gönder